Google Ads Yönetimi

Google AdWords, Google aramalarda ve haritalarda işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerin kullanıcılara daha kolay ulaşabilmesini sağlayan bir internet reklamcılığı sistemdir. Kullanıcılar nereye gideceklerini, ne yapacaklarını ve ne satın alacaklarını dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’da arar.

Google AdWords, Google aramalarda ve haritalarda işletmenizin sunduğu ürün veya hizmetlerin kullanıcılara daha kolay ulaşabilmesini sağlayan bir internet reklamcılığı sistemdir. Kullanıcılar nereye gideceklerini, ne yapacaklarını ve ne satın alacaklarını dünyada en çok kullanılan arama motoru olan Google’da arar.

Reklamınız, kullanıcıların sunmuş olduğunuz ürün veya hizmetlere yönelik aramalar gerçekleştirdiğinde ürününüz Google’da gösterilebilir. Adwords ile satış yeni müşterilere kolaylıkla erişebilir, satış ağınızı genişletebilirsiniz.

Adwords’ün ölçümlenebilme özelliği ve reklamverenlerin yalnızca tıklamalar için ücret ödüyor olması, ürünlerinin tanıtımını yapmayı amaçlayan firmaların ilk reklam tercihlerinden olmasını sağlıyor.

Google, 1998 yılından günümüze, dakikada ortalama 2 milyondan fazla arama yapılan, dünyanın en çok tercih edilen arama motorudur. Yenilikçi anlayışı ile kullanıcılarına her geçen gün yeni imkanlar sunan Google’ın, 2000’li yılların başlarında kullanıma sunduğu Google AdWords ile internet üzerinde gerçekleştirilen satın almaya yönelik bilgi, ürün, hizmet arayışlarında farklı bir boyut kazanmıştır.

AdWords reklamları; yalnızca büyük ölçekli işletmelere değil, küçük ve orta ölçekli işletmeler de olmak üzere geniş alanda hizmet vermektedir. Adwords ile reklam vermeye başladığınızda, belirlediğiniz hedef kitlenin yapabileceği arama sorgularını, ilgi alanlarını, sayfa ziyaretinde bulunabileceği web sitelerini, kategori ve konuları belirleyerek spesifik hedeflemeler gerçekleştirebilir, reklamlarınızı gösterebilirsiniz.

Böylelikle Google, istediğiniz anahtar kelime kalıplarıyla, belirlediğiniz kategorilerde yapılan aramalarda reklamlarınızı gösterebilir. Bunun dışında diğer web sitelerinin reklam alanlarında reklamlarınızı görsel olarak gösterebilir, hatta sayfa ziyaretinde bulunan kullanıcıları remarketing sayesinde, daha düşük maliyetlerle hedefleme yapabilirsiniz

Google Adwords Reklam Çeşitleri Nelerdir?

1- Google arama ağı reklamları

Google Arama Ağı’nda reklam verdiğinizde, anahtar kelimelerinizle ilgili terimler Google’da aratıldığında, reklamınız arama sonuçlarının yanında gösterilebilir. Anahtar kelimeleriniz bir Google aramasıyla alakalı olduğunda, reklamlarınız Google arama sonuçlarıyla birlikte gösterilir.

Reklamlarınız, Google Arama’da arama sonuçlarının altında yada üstünde gösterilebilir. Bunun yanı sıra, Google Play, Google Alışveriş, Google Görseller ve Google Haritalar’da gerçekleştirilen aramalarda da reklamlarınız yer almaktadır.

2- Görüntülü Reklamlar – GDN Ads

Google Görüntülü Reklam Ağı, kullanıcılar, web sitelerinde gezinirken, YouTube videosu izlerken, Gmail hesaplarında maillerini kontrol ederken veya mobil cihazlar ve uygulamalar kullanırken onlara ulaşmanıza yardımcı olur.

Google Görüntülü Reklam Ağı seçeneğinde, hedefleme özelliği sayesinde ürün ve hizmetlerinizi, doğru yerde ve doğru zamanda potansiyel müşterilere ulaştırabilirsiniz.

Ayrıca daha önce sitenizi ziyaret eden kullanıcılarla yeniden etkileşime geçebilir, yeniden pazarlama listeleri gibi verilerden yararlanarak remarketing yapabilirsiniz.

Google Adwords hizmetinin otomatik hedefleme özelliği ile, mevcut hedef kitlenizi ve site açılış sayfanızı temel alarak, yüksek performans gösteren kitleleri belirleyebilirsiniz. Böylece daha düşük maliyetlerle daha fazla dönüşüm elde etmeniz mümkün olur. Google Adwords üzerindeki reklam dönüşümlerinizi en üst düzeye çıkarmak için otomatik hedefleme ve teklif verme özelliklerini kullanabilirsiniz.

Görsellerle kullanıcıları alışveriş yapmaya teşvik etme

Görüntülü Reklam Ağı sayesinde, daha ilgi çekici reklam biçimleri aracılığıyla ürün ve hizmetlerinizi kullanıcılarla buluşturabilirsiniz. Görüntülü Reklam Ağı’nda yayınlayabileceğiniz bazı reklam türleri şunlardır:

Duyarlı görüntülü reklamlar. Google Görüntülü Reklam Ağı’nda reklam oluşturma işlemi, duyarlı reklamlar sayesinde daha kolay hale gelmiştir. Duyarlı görüntülü reklamları oluşturmak için reklam metninizi girmeniz, ardından reklamda yer almasını istediğiniz görselleri ve logonuzu eklemeniz yeterlidir.

Etkileşim reklamları. YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı’nda yer alan görsel ve video reklamlarıdır.

Neler yaptık?