E-ticaret Nedir? E-ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticaret Nedir? E-ticaret İş Modelleri Nelerdir?

E-ticaret ya da bilinen diğer adı ile elektronik ticaret, insanların oturdukları yerden alışveriş yapabilmelerine olanak sağlayan oldukça değerli bir seçenektir. 20. yüzyılın son evresinde internetin yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte gündeme gelen e-ticaret bugün gerçekleşen alışverişlerin çok büyük bir kısmına kaynaklık eder.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda hem e-ticaret kavramı hem de bu kavram ile hayatınıza giren iş modellerine daha yakından bir göz atacağız!

728x90

Online Mağaza ve E-ticaret

Mağazaların 2000li yılların başından itibaren gittikçe azalması ve satışların internet odaklı olması online mağaza kavramının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Bu da farklı iş modellerinin ortaya çıkışına zemin hazırlamıştır. Sadece marka ve tüketici arasında değil farklı aktörler arasında gerçekleşen ticaret satışların çeşitliliğini sağlamıştır. İşte o iş modelleri!

B2B Pazarlama

Business to Business olarak da bilinen B2B pazarlama, şirketler arasında gerçekleşen bir pazarlama türüdür. Son kullanıcıya ürünleri sunan firmalar ile ürünlerin toptan satışını gerçekleştiren firmalar arasındaki ilişkiyi B2B pazarlamaya örnek göstermek mümkündür.

B2C Pazarlama

E-ticaret konusunda en yoğun gerçekleşen pazarlama türü B2C’dir. Business to Customer yani şirketten müşteriye şeklinde gerçekleşir. Son kullanıcının herhangi bir internet mağazasından ürün satın alması B2C pazarlamaya örnektir.

C2C Pazarlama

Tüketicilerin kendi aralarında satış gerçekleştirmesine odaklanan bu hizmetin temelinde ikinci el ürünler vardır. Ancak C2C kapsamında yeni ürünlerin de zaman zaman pazarlanabildiği görülmektedir!

Hangi İş Modeli Daha Karlı?

E-ticaret konusunda hangi iş modeli daha karlı diye düşünüyorsanız bu soruya cevabı almak istediğiniz risk ve kazanmak istediğiniz değerler ışığında cevaplamalısınız. Eğer çok kar etmek ve ciddi bir bütçe ayırmak istiyorsanız en sağlıklı seçim B2C olacaktır. Çünkü bu iş modeli potansiyelin en fazla olduğu iş modeli olduğu gibi ürün çeşitliliğinin sağlanması da çok daha kolay olacaktır. İnternette faaliyet gösteren e-ticaret sitelerinin büyük kısmının bu alanda çözüm sunuyor olması sizi cesaretlendirmeli!

İş modeli ve diğer bütün konularda doğru seçim yapabilmek adına bir e-ticaret danışmanından destek alabileceğinizi unutmayın! Üstelik işe başladıktan sonra da danışman desteğine ihtiyaç duyacağınızı hatırlayın!

Yazan: Özgür Yaşacan

Bilmeniz Gerekenler

Antalya E-ticaret Danışmanlığı

antalya e-ticaret danışmanlığı

E-ticaret Danışmanlığı Hizmeti

e-ticaret danışmanlığı hizmeti

Antalya E-ticaret Danışmanı

eticaret1

Antalya E-ticaret Danışmanı Bul

1

E-ticaret Danışmanlığı Nedir?

e-ticaret danışmanlığı nedir